Kutatási/Fejlesztési újdonságok

Anti-asthmatikus bevonatrendszer fejlesztése a Festék Bázis Zrt-nél

Köszönetet a GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00329 pályázatnak, hogy támogatást nyújtottak ehhez a projekthez

Közismert, hogy a sós levegő gyógyító hatású, nem szükséges bizonyítani. A pozitív hatás több tényezőre vezethető vissza, de leginkább a nátriumkloridra (konyhasóra).

A természetes tengerparti, vagy a sóbarlangok levegője apró sórészecskéket tartalmaz. Ennek belélegezése a következő előnyökkel jár:

  • tisztítja a légutakat, megkönnyíti a légzést.
  • csökkenti a nyálkahártya gyulladást, hasznos az asztma, a krónikus bronchitis, vagy az allergia esetén.
  • a só bizonyos baktériumokat és gombákat elpusztít, így hozzájárul a légúti fertőzések megelőzéséhez és kezeléséhez.
  • csökkentheti a légúti vírusok, például a COVID-19 vagy az influenza terjedésének esélyét.
  • a sós mikroklíma segíti a légzés könnyítését, ami növeli az oxigénellátottságot, így energikusabbá, frissebbé tehet.
  • a stressz csökkentésében is segíthet, a mélyebb légzés nyugtatja az idegrendszert.

Festékgyártóként 2017 ötlet szinten fogalmazódott meg egy sófesték kifejlesztése, amivel házilag bárki ki tudja alakítani otthonában a sóslevegős mikroklímát, sószobát.

A feladat egyszerűnek látszik, azonban megvalósítása korántsem az. A konyhasó nagy koncentrációban alkalmazva tönkretette szinte az összes vizes bázisú festékek gyártásához használatos alapanyagot. Ezért a fejlesztés az oldószerbázisú festékek irányába fordult. Itt nem oldódik be a só, megvalósíthatóság tekintetében sikeres volt. Azonban a festék oly mértékben bezárta a sót, hogy a bevonat nem működött sódonorként.

Időközben az is megfogalmazódott, hogy a vékony festékrétegek sókapacitása alacsony. Egy 1 – 5 mm, vagy akár vastagabb réteg tovább aktív, és vélhetően magasabb levegő sótartalmat is tud biztosítani. A figyelem ezért a vastagrétegű bevonó anyagok, a glettek irányába fordult. A fejlesztés sikerrel zárult, az eredmény egy magas, 75% konyhasó tartalmú porkeverék lett.

Funkció és esztétika

A lakossági festékipar a vevő esztétikai elvárásaira tud választ, terméket adni. Az elvárás jellemzően egy szín és egy adott minőségi szint. Ezt követik a további tulajdonságok. Ezért a sóglettet fő funkciója mellett a pályázati elvárásoktól független követelményeknek is meg kellett feleltetni.

A sóglettet felhasználása előtt adott mennyiségű vízzel kell összekeverni és a megfelelően előkészített falfelületre vastagrétegű glettként felhordani. A glett a felhordás előtt ellenálló szervetlen pigmentekkel (vasoxidok, kobaltkék, kobaltzöld, krómoxid zöld, bizmutvanadát) anyagában színezhető, az egészségi előnyök mellett az esztétikus megjelenés is megvalósul. A sóleadó felület tovább növelhető, ha az felületi struktúrával kerül kialakításra.

Sószoba kialakítási szempontok:

A helyiség legyen egy zárt, jól szellőztethető helyiség, egy kisebb szoba. Minél kisebb a tér, annál magasabb lehet a sós levegő koncentráció. A levegő páratartalma ideális esetben 50 – 65%. Páratartalom-mérővel ellenőrizhető, párásítóval emelhető az érték. A helyiségben elhelyezett ventilátor által keltett légmozgás emeli a levegő sótartalmát.

A sóglett hatékonysága:

A levegőben bizonyítottan megjelenik a nátriumklorid. Pozitív minőségi analízis eredménnyel. A mennyiségi analízis elvégzésére egy adott tulajdonságokkal rendelkező szoba (geometria, glettel bevont felület nagysága, páratartalom, hőmérséklet) kialakítását követően van lehetőség a sószobában vett levegőminta vizsgálatával. Ugyanez a helyiség a glettelés előtt mérve referenciaként mérhető. A módszer a SZTE bevonásával kidolgozás alatt. A feladat nem szokványos.

Oszd meg ezt a cikket:

Facebook
Twitter
Pinterest

Ha olvasnál még?

Fiatalok az építőipar jövőjéért

Fiatalok az építőipar jövőjéért Sikeres pályaorientációs program Törökszentmiklóson Fotó: Kompanek Lóránt Törökszentmiklós adott otthont 2025. március 6-án a Festő, Mázoló, Tapétázó Országos Ipartestület és a Karcagi SZC Lábassy János Technikum és Szakképző Iskola által szervezett Építőipari Pályaorientációs Programnak. A rendezvény célja az volt, hogy a fiatalok testközelből ismerkedhessenek meg a

Bővebben >>

Évzáró rendezvény az SzMTOI-nál

A SZMTOI 2024-es tevékenységei és eredményei az István-János napi találkozón A Szobafestő-Mázoló-Tapétázó Országos Ipartestület (SZMTOI) 2024-ben is számos kiemelkedő eseményt és kezdeményezést valósított meg, amelyekről a hagyományos István-János napi találkozón számoltak be a vezetőségi tagok. A reggeli hideg idő ellenére már korán megjelentek a résztvevők, és a jókedv azonnal érezhető

Bővebben >>
Ybl Miklós Építőipari Technikum és Szakképző Iskola-ban szervezett Építőipari Pályaorientációs Program

Pályaorientációs kiállítás #5 Budapest

2024.04.04 Ybl Miklós Építőipari Technikum és Szakképző Iskolaban szervezett Építőipari Pályaorientációs Program nagy sikert aratott a tanulók és az iparági szereplők körében. A Szobafestő-mázoló-Tapétázó Országos Ipartestület által rendezett eseményen részt vevő cégek, köztük a JUB, MESTER, VIP VITAPORTAL, DINOCOOP, MLS, TRILAK, és SOUDAL, elhozták legújabb innovációikat és bemutatták termékeiket, eszközeiket.

Bővebben >>
Scroll to Top